Senin Bir Sanatın Var - Yeditepe Bienali

Tarih: 31 Mart - 15 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Yeditepe Bienali kapsamında “Mekândan Taşanlar” adlı sergi Balat Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda izleyicilere sunuldu. Sergide, Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Betül Bilgin ve Arş. Gör. S. Hilal Arpacıoğlu’nun düzenlemesiyle hazırlanan enstalasyon çalışmaları sanatseverlerle buluştu. Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Yeditepe Bienali küratörü Serhat Kula’nın da katıldığı sergi açılışı sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.
“Oradaydım” geleneksel hikâyelerden ilhamla hazırlandı
Betül Bilgin ve 15 öğrencisinin toplam 19 minyatür ile yer aldığı “Oradaydım” enstalasyon çalışması geleneksel hikâyelerden ilhamla oluşturuldu. Doğu hikâyelerinin kendilerine yansımalarını minyatür aracılığıyla dışa vuran sanatçıların eserleri, üç yüzü ayna bir yüzü ayna pleksi olan stantlara basıldı. Betül Bilgin, mekân ve geçmişi iç içe geçirmek için ayna kullandıklarını belirterek, “Oradaydım enstalasyonu tarihi bir mekânda sergileniyor. Tarihi bir mekânda geçmişi anlattığımız için mekânı da geçmişe yani anlattıklarımıza dâhil etmek istedik. Aynı zamanda seyredenler de o hikâyenin içinde kendilerini seyretsinler diye ayna kullandık.” dedi.
Geleneksel hikâyelerin insanlar üzerinde önemli etkiler bıraktığını belirten Betül Bilgin enstalasyonun içeriğiyle ilgili şöyle konuştu:
“Biz, ortak dillerimizin, kültürümüzün ve inancımızın bir yansıması olarak günümüze kadar gelmiş olan Leyla ile Mecnun, Hüsrev ile Şirin, Varka ile Gülşah, Kelile ve Dimne, Mantıku’t-Tayr, Tûtînâme, Amâk-ı Hayal, Hay bin Yakzan, Hüsn-ü Aşk gibi hikâyelerle büyüdük. Eğitimizi bu hikâyelerle tamamladık ve hakikati bulmaya çalıştık. Konularını bu hikâyelerden alarak kurguladığımız “Oradaydım” enstalasyon çalışması, geçmiş ve bugün arasında bir köprü oluşturan bu hikâyelerde yaşananlara tanıklık etme imkânı veriyor. Hedefimiz, sanat yoluyla izleyenlerin de bu tanıklığa katılmasıdır.”

E-BÜLTEN

Etkinliklerden haberdar olmak için kayıt olunuz.